نخستین رویاروییهای اندیشه گران ایران با دو رویه تمدن بورژوازی غرب

نویسندهعبدالهادی حائری
ناشرامیرکبیر
شناسه SKU محصول 10599
وزن 700 گرم
نوع جلد

گالینگور

شابک

946-00-0527-4

نوبت چاپ

چهارم

زبان

فارسی

تاریخ آخرین چاپ

1394

شمارگان

1000

تعداد صفحات

635

قطع کتاب

وزیری

قيمت: 35,000 تومان

در انبار

Product Description

دکتر عبدالهادی حائری در کتاب حاضر بر این اعتقاد است که پس از عصر روشنگری اروپا، به ویژه از سال های آغازین سده نوزدهم، جهان با تمدن بورژوازی غرب که دارای دو رویه نیرومند و پر تکاپو بود، به شیوه ای گریزناپذیر رویاروی گردید. این دو رویه عبارت بودند از: رویه دانش و کارشناسی و رویه استعماری. در این اثر چگونگی رویارویی ایران با این دو رویه بررسی شده است. بدین منظور نویسنده کتاب نحوه برخورد دستگاه های حاکم بر ایران با دانش و کارشناسی نوین و نیز با استعمار غرب را به اختصار بررسی و سپس به تفصیل برخوردهای اندیشه گران و اصلاح گران ایرانی با دو رویه تمدن بورژوازی غرب را ارزیابی می کند.

نویسنده در بخش نخست کتاب نگاهی گذرا بر دو رویه تمدن بورژوازی غرب دارد .مباحث اصلی بخش دوم کتاب عبارت اند از :(نگاهی به شیوه رویارویی ایرانیان با تمدن غرب تا پایان روزگار صفویان) ;(ایران و دو رویه تمدن غرب در سده دوازدهم / هیجدهم) ;(نخستین درگیری های ایران با سیاست های استعماری بورژوازی اروپا) ;(دانش و کارشناسی نوین از دیدگاه اندیشه گران ایران در آغازین سال های اوج دو رویه تمدن بورژوازی غرب) ;(مشروعیت حکومت فتحعلی شاه قاجار از دیدگاه اندیشه گران و رهبران مذهبی شیعه) ;(دراز دستی روسیه تزاری از دیدگاه اندیشه گران ایران) ;(استعمار انگلیس و فرانسه از دیدگاه اندیشه گران ایران) ;(همگامی و همنوایی تنگاتنگ مسیحی گری با برنامه های استعماری غرب و نخستین واکنش های ضد استعماری اندیشه گران ایران) ;(هنری مارتین کارگزار مذهبی استعمار انگلیس در ایران و واکنش اندیشه گران در برابر او) .بخش ضمیمه کتاب شامل کتاب شناسی های فارسی, عربی, انگلیسی, فرانسه, فهرست نام ها و واژه ها و فهرست راهنما و مقدمه انگلیسی کتاب است.

نقد و بررسی ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نخستین رویاروییهای اندیشه گران ایران با دو رویه تمدن بورژوازی غرب”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از مطالب سايت تمدن نوین فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به انتشارات تمدن نوین می‌باشد.

در این روش شما می‌توانید با ارسال شناسه یا نام محصول، همراه با نام و نام خانوادگی، آدرس و کدپستی به شماره 30003300781616، محصول مورد نظر خود را دریافت نمایید. اطلاعات بیشتر
X