روابط بین الملل «رویکردی دینی و تمدنی»

نویسندگانعبدالخیبر عطا محروس، امانی صالح
مترجموحید مرادی
ناشردانشگاه امام صادق (ع)
شناسه SKU محصول 10628
وزن 347 گرم
تاریخ چاپ اول

1390

شابک

978-600-214-045-6

نوع جلد

گالینگور

نوبت چاپ

اول

زبان

فارسی

تعداد صفحات

180

قطع کتاب

رقعی

شمارگان

1500

قيمت: 6,400 تومان

ناموجود

Product Description

بدون شک بررسی ارتباط میان دین، فرهنگ و تمدن از منظر الگوهای معرفتی مخالف، به مثابه گام نخست در راه فهم و ادراک ابزارها، خط فکری و مباحث مربوط به گفتگو / منازعه فرهنگ ها و تمدن ها و در مرکز آن ارتباط میان عرب و جهان اسلام خواهد بود.

مهمترین هدف این کتاب را می توان تبیین چگونگی تبدیل مطالعات تمدنی به عنوان عرصه ای جدید در مطالعات سیاسی معرفی کرد.
بدیهی است که این امر نیازمند تبیین مواضع بُعد تمدنی و مطالعات تمدنی در قبال دیدگاه ها، الگوها و نظریات این رشته و در مرحله حاضر تحول علم از سوی متخصصان رشته های مختلف علوم سیاسی است.
باید توجه داشت که مرحله جدال پیرامون دلایل، توجیهات و اشکال اهتمام به ابعاد فرهنگی و تمدنی و تاثیر آن در کنش و واکنش های سیاسی به شمار آمده و این بعد را نمی توان به عنوان یکی از عوامل تفسیر یا ابزاری برای مدیریت سیاست ها به حساب آورد.

کتاب حاضر از دو بخش تشکیل یافته است.

مولف در قسمت نخست به مطالعه چگونگی بکارگیری مفاهیم تمدنی در تحلیل سیاسی پرداخته و مهم ترین مسئله را در این بخش، تفسیر پدیده های سیاسی و تمرکز بر روابط بین الملل در سطوح دولت- ملت، نظام جهانی و سازمان های منطقه ای معرفی می نماید.
سپس تحولاتی همچون ظهور پدیده های مستحدثه از قبیل شرکت های فراملیتی و تجمعات منطقه ای فراحاکمیتی و فراملی در عرصه واقعیت های بین المللی معاصر بروز کرد.
بررسی توانایی اندیشه اسلامی در نقد نظریات روابط بین الملل، سوال محوری اثر حاضر به شمار می رود که نویسنده به منظور ارائه پاسخی علمی و آکادمیک، به معرفی مفهوم «امت» و متعلقات مفهومی آن، به عنوان یکی سطوح در تحلیل و تفسیر (در کنار دیگر منابع تحلیل) کنش ها و واکنش های بین المللی می پردازد. گفتنی است مفهوم مذکور دارای سطحی جهان گرایانه است.

در بخش دوم کتاب، نویسنده به منظور تبیین اشکالات اساسی مبتنی بر تحولات علم روابط بین الملل در بعد نظری و تحلیلی، مراحل مختلف این علم در گذر زمان و جایگاه بعد دینی در مطالعه و تحلیل روابط بین الملل می پردازد.
نویسنده در ادامه، اقدام به یافتن پاسخ هایی برای سوالات زیر می نماید:
سطوح اصلی تحلیل در علم روابط بین الملل کدام است؟ الگوهای اصلی علم روابط بین الملل در مراحل مختلف آن کدام است؟ جایگاه بعد دینی در چارچوب تحولات علم روابط بین الملل و مطالعه و تحلیل این علم کجاست؟ الگوهای جایگزین بعد دینی در علم روابط بین الملل کدام است؟

نقد و بررسی ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “روابط بین الملل «رویکردی دینی و تمدنی»”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از مطالب سايت تمدن نوین فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به انتشارات تمدن نوین می‌باشد.

در این روش شما می‌توانید با ارسال شناسه یا نام محصول، همراه با نام و نام خانوادگی، آدرس و کدپستی به شماره 30003300781616، محصول مورد نظر خود را دریافت نمایید. اطلاعات بیشتر
X