چیستی فلسفه سیاسی در حوزه تمدن اسلامی

نویسندهمحمد پزشکی
زیر نظرمرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی
ناشربوستان کتاب قم
شناسه SKU محصول 10630
وزن 290 گرم
شابک

964-371-586-8

نوع جلد

شومیز

تاریخ چاپ اول

1383

نوبت چاپ

اول

زبان

فارسی

قطع کتاب

رقعی

شمارگان

1500

تعداد صفحات

224

قيمت: 1,700 تومان

ناموجود

Product Description

نگارنده در کتاب موضوع چیستی فلسفه سیاسی اسلامی را در قالب چهار گفتار طرح و بررسی نموده است:
۱ – تعریف فلسفه سیاسی اسلامی،

۲ – سرشت فلسفه سیاسی اسلامی،

۳ – بنیادهای فلسفه سیاسی اسلامی،

۴ – مسائل فلسفه سیاسی اسلامی.

وی در پایان چنین نتیجه می گیرد که فلسفه و فلسفه اسلامی نوعی تفکر انتزاعی جوهرا مستقل از دین (چون دین امری انضمامی و نه انتزاعی است) در پرتو دین است که در اصل، در مقام نوعی سکنی گزیدن در عالم دینی یا بهره مندی از پرتو عالم دینی می باشد که فیلسوف سیاسی، سیر و سلوک عقلی خود را در آن عالم، با تفکر مفهومی بیان می کند دستاورد چنین تفکر و سیر و سلوکی، دانشی است که عنوان “اسلامی” را به خود می گیرد، چرا که در تمدن اسلامی، کلیت شئون فرهنگی در تابعیت از صورت نوعی و کل حاکم بر آن تمدن، محتوا و سرشتی یگانه یافته و آن چه دانش های اسلامی خوانده می شود، پدید می آید.

بدین سان در کتاب سعی شده سرشت حکم و آمریت، اطاعت و تبعیت، ضرورت و غایت جامعه و دولت، دلایل وجود دولت، و بهترین شیوه سازمان دهی به زندگی سیاسی به منظور غایات اساسی حیات، از منظر فیلسوفان اسلامی شرح و تبیین شود. به طور کلی مهم ترین اشتغال خاطر فلسفه سیاسی اسلامی جست و جوی مبنایی برای عدالت و قانون عادلانه در جامعه است.

نقد و بررسی ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “چیستی فلسفه سیاسی در حوزه تمدن اسلامی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از مطالب سايت تمدن نوین فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به انتشارات تمدن نوین می‌باشد.

در این روش شما می‌توانید با ارسال شناسه یا نام محصول، همراه با نام و نام خانوادگی، آدرس و کدپستی به شماره 30003300781616، محصول مورد نظر خود را دریافت نمایید. اطلاعات بیشتر
X