در جستجوی عرفان اسلامی

نویسندهمحمدتقی مصباح یزدی
تحقیق و تنظیم کتابمحمدمهدی نادری قمی
ناشرانتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
شناسه SKU محصول 9992
وزن 530 گرم
نوع جلد

شومیز

شابک

964-411-268-7

نوبت چاپ

چهارم

زبان

فارسی

تاریخ آخرین چاپ

1390

شمارگان

2000

تعداد صفحات

352

قطع کتاب

وزیری

قيمت: 5,000 تومان

در انبار

Product Description

این کتاب مجموعه مباحثی است که حضرت آیت الله مصباح یزدی در جلسات مختلف درباره عرفان بیان داشته اند. این نوشتار برای اولین بار در تابستان ۱۳۸۶ توسط انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) چاپ و منتشر شده است.
این کتاب با هدف ارایه تصویری روشن از عرفان اسلامی و مشخصه های اساسی آن در ۵ فصل تهیه و تدوین شده است.
در فصل نخست این نوشتار به کلیاتی درباره عرفان از قبیل انواع تمایلات انسانی و توضیح خودشکوفایی و ناخودشکوفایی آن ها، تمایلات عرفانی به عنوان تمایلات اصیل آدمی، پاسخ به پرسش هایی چون: عرفان چیست؟ عارف کیست؟ و نیز شرح رابطه عرفان با فلسفه، عقل، و شرع پرداخته شده است.
در فصل دوم این کتاب که به مسأله تحریف و انحراف در آموزه های عرفانی اختصاص یافته، مباحثی چون: منشأ تحریف و انحرافات، تحلیل عوامل انحراف در عرفان، استعمار و عرفان سازی و ترویج صوفی گری، مورد بحث قرار گرفته است.
در فصل سوم ضمن بحث درباره شاخصه های عرفان اسلامی، به پیشینه عرفان در جوامع انسانی، تبیین شاخصه های عرفان صحیح بر مبنای تحلیل عقلی و ویژگی های عرفان اسلامی در کتاب و سنت پرداخته شده ، وپس از ارایه پاسخ هایی از امام باقر و امام صادق (علیهماالسلام)، به سؤال متعارض یا متقارب بودن دو بعد مادی و معنوی انسان، امام خمینی(رضوان الله علیه) به عنوان تجسمی از عرفان راستین معرفی شده و از مسایلی هم چون رجوع به آموزه های عرفانی دیگر مکاتب، عدم انحصار عرفان در روحانیت، و همه جانبه بودن سیر عرفانی سخن به میان آمده است.
در فصل چهارم، راه صحیح نیل به مقامات عرفانی معرفی شده است. در این فصل ابتدا ضمن اشاره به شناخت راه صحیح با استفاده از عقل و نقل و با تأکید بر لزوم رجوع به اهل بیت(علیهم السلام)، به موانع مهم سیر الی الله اشاره شده است. مراحل سیر و سلوک، مشارطه، مراقبه و محاسبه، مراحل مراقبه، ذکر و جایگاه آن، و نماز و راز خیرالعمل بودن آن از مباحث مطرح شده در این فصل است.
در پایان، این کتاب در فصل پنجم به بررسی مسأله کشف و کرامت پرداخته است. حقیقت کشف و مکاشفه، کرامت و حقیقت و ماهیت آن، عرفان حقیقی و سیر و سلوک، و نیاز به استاد از دیگر میاحث پایانی این نوشتار است.

نقد و بررسی ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “در جستجوی عرفان اسلامی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از مطالب سايت تمدن نوین فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به انتشارات تمدن نوین می‌باشد.

در این روش شما می‌توانید با ارسال شناسه یا نام محصول، همراه با نام و نام خانوادگی، آدرس و کدپستی به شماره 30003300781616، محصول مورد نظر خود را دریافت نمایید. اطلاعات بیشتر
X